Ruská ústava nově zakazuje stejnopohlavní manželství

3 min read

Přijetí nové ústavy
Ruská státní duma (parlament) přijala ve středu 12. 3. 2020 třetím závěrečném čtení největší změnu ústavy v historii země.  Pro hlasovalo 383 poslanců ze 450.  Hlasování se zdrželo 43 komunistických poslanců, kteří tak zopakovali postup z druhého čtení, jež se uskutečnilo předchozího dne.  Proti nehlasoval nikdo. V nové ruské ústavě je poprvé manželství výslovně definováno jako výlučné spojenectví mezi muži a ženami.  Prezident Putin se rozhodl, že by bylo vhodné nechat novou ústavu potvrdit symbolicky občany v referendu. Předpokládá se, že díky intenzivní mediální kampani i politickému nátlaku na voliči bude při hlasování dne 22. 4. 2020 nová ústava s drtivou většinou občany schválena. Před hlasováním o ústavních změnách se dle expertů nepočítá, že by měli občané Ruska možnost se před referendem seznámit s celým textem nové ústavy, místo toho budou mít před hlasování k dispozici vybrané teze nové ústavy. 

Foto: Vladimír Putin při projevu v Ruské státní dumě

Ústava plná homofobních symbolů
Nový paragraf s definicí manželství mezi mužem a ženou je významný především svou homofobní symbolikou. Současný zákon o manželství již definuje manželství jako výlučný svazek mezi mužem a ženou. V Rusku neexistují žádná forma registrovaného partnerství, ři ochrany práv sexuálních menšin. V prvních plánech ústavní reformy prezidenta Vladimíra Putina ze začátku ledna ústavní definice manželství ještě nebyla zahrnuta. Až později v lednu oligarcha ultrakonzervativní aktivista Konstantin Malofejev navrhl, aby byla ústavu doplněna o definici manželství výlučně mezi mužem a ženou. Jedná se o aktivistu, který aktivně podporuje hnutí proti rovnoprávnosti gayů a leseb. V několika zemích bylo prokázáno, že spolufinancuje aktivity sdružení, které silně připomínají českou Alianci za rodinu. Její sponzorování z Ruska zatím nebylo odhaleno.  K Malofiejově iniciativě se okamžitě připojilo několik předních politiků a Ruská pravoslavná církev.

Dle zdrojů tiskové agentury DPA byl polovině února Putin na schůzi pracovní skupiny pro ústavní reformy dotázán, zda podporuje pozměňovací návrh, který definuje manželství a rodinu jako manželství mužů a žen. Prezident prý vyzval k opatrnosti, aby při boji s homosexuály nedošlo k poškození rodin jen s jedním rodičem. Byla to jeden z mála návrhů, které na půdě pracovní skupiny padly. Všechny politické návrhy prezidenta Putina v rámci nové ústavy přijala pracovní skupina jednomyslně bez jakéhokoliv dalšího projednávání. Při splnění této podmínky byl pro návrh. Ve středu 11. 3. podle deníku Luxembureger Wort na půdě parlamentu pronesl: „Manželství je manželství mužů a žen. Rodina je něco trochu jiného. Samotná myšlenka podpory manželství mužů a žen a výlučnosti tradiční rodiny je správná a musí být podporována. Dokud budu prezidentem, nebude v Rusku homosexuální manželství, ani nic podobného.“

Foto: Ruský prezident zakomponoval do nové ústavy populární věci, od vyšších důchodů po víru v Boha. Tím odvádí pozornost od posilování vlastní moci skrze ústavu.

Expert na Rusko Fabian Burkhardt upozorňuje v rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung na skutečnost, že jsou v reformě ruské ústavy mimo definice manželství mezi mužem a ženou i další paragrafy, které reálně posilující ruské homofobní hnutí. Jde podle Burkhardta o všeobecně psané odkazy na Boha, na existenci jediné historické pravdy, která je ta úřední i odkaz na tradiční ruské historické hodnoty. Podle Burkhardta lze očekávat, že propuknou represe proti LGBT lidem pod záminkou hnutí na ochranu ústavy.

Redaktor za web: LiborV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit se k odběru

error: Obsah je chráněn !!