Hrdinové z Wuhanu – LGBT aktivisté v době pandemie

4 min read
Foto: Část osazenstva z komunitního LGBT centra v čínském Wuhanu

Lidé nemocní HIV v čínské provincii Hubei

Na konci října 2018 žilo v provincii Hubei 19 166 oficiálně pacientů infikovaných HIV. Většina z nich v jejím hlavním městě Wuhan (se 6,7 miliony obyvatel). Kvůli pandemii COVID-19 přijala všechna města v provincii Hubei přísná opatření, která vážně omezují veřejný život. Více než měsíc platil ve Wuhanu zákaz vycházení, nejezdila ani MHD.

 

I když má velká část lidí nakažených HIV v Číně nárok na bezplatnou zdravotní péči, mnoho z nemocných to úzkostně tají. Ti co to před úřady přiznali, jsou svědky perzekuce ze strany úřadů, vyloučeni ze svých komunit, propuštěni z práce, vyslýcháni na policii. Velká část

Foto: Koordinátor dobrovolnického centra Andy Li chystá balíček s léky pro distribuci ke konkrétnímu člověku s HIV

nemocných HIV nebo AIDS z Wuchanu si chodí vyzvedávat své léky tajně postranním vchodem do nemocnice Jinyintanu, která je jednou z nejlepších nemocnic v oblasti léčby virových onemocnění v Číně. V době propuknutí koronavirové epidemie se tato nemocnice stala centrem léčby koronavirové infekce COV – 19. Umíralo zde mnoho lidí na tuto nebezpečnou nemoc, nakazilo se mnoho zdejších zdravotníků, někteří z nich i zemřeli.

 

Za daných okolností je vstup do nemocnice pro lidi s oslabenou imunitou, nakažené HIV nebo AIDS životu nebezpečný. Mnoho nemocných se dle suarakita.org raději rozhodlo zůstat bez nutných léků, než požádat některou ze státem kontrolovaných institucí, aby jim léky zajistili. Ze zkušeností svých známých vědí, že by to pro ně velmi pravděpodobně znamenalo tvrdé represe a útlaku ze strany státní správy. Ti, kteří se podle CNN rozhodli riskovat a léky si vyzvednout na místě se nedostali přes policejní zátarasy přímo k nemocnici. A museli se vrátit.

Dobrovolníci z LGBT komunitního centra

Vážnosti situaci si byli vědomi dobrovolníci z LGBT komunitního centra Wuhan Comrades cenrum. Jen do 9. března 2020 obdržel tým dobrovolníků z tohoto centra žádost od 4 000 pacientů s HIV o pomoc při zajištění léků.  Podařilo se jim pomoci téměř 2 200 lidem s HIV získat jejich léky. O přijímání telefonických požadavků se každý den stará v Comrades centru ve Wuhanu v čase od 9:00 do 23:00 tým 10 lidí. Dalších 12 se zabývá distribucí a vyzvedáváním léků.

Foto: Krabice darovaných léků od dárců z celé Číny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Navzdory riziku návštěvy nemocnice s vysoce nakažlivými pacienty dobrovolníci z centra Wuhan Comrades pokračují vytrvale v práci. Každý den shromažďují léky z nemocnice Jinyintan, setkávají se s lékaři, zajišťují recepty, vyzvedávají léky a distribuují je nemocným s HIV. Přestože pracují dobrovolníci z centra v ochranných zdravotnických oblecích, je jejich pomoc velkým rizikem pro vlastní zdraví.  Velkou výzvou pro dobrovolníky bylo i to, že většina výrobců, kteří dodávají léky pacientům s HIV v rámci bezplatného vládního programu, má své výrobní kapacity ve Wuhanu a okolí. Jejich provoz byl proto velmi narušen. A došlo k výpadku výroby a dodávek léků. „Každý kdo má zájem o léky, musí prokázat svůj zdravotní stav. V jeden čas léky pro HIV ze státního programu nebyli. Víme, že část nemocných HIV má doma léky z bezplatného vládního programu, ale neužívá je, protože si dokáže uhradit drahé kvalitnější léky. Oslovili jsme takové z celé Číny a oni nám poslali 310

balení léků. V nejhorších časech jsme pomohli léky od dárců 220 lidem přímo a 90 jich předali nemocnici.“ Prozradil pro CNN Andy Li z komunitního LGBT centra Wuhan Comrades centrum. Novináři chtěli vědět, zda se dobrovolníci při největší výskytu koronaviru při své pomoci báli. Svorně říkají, že touha pomoc druhým jim dodávala odvahu. Z dobrovolníků zajišťující léky nebyl během pravidelného testování l žádný pozitivně testován.

Redaktor za LGBT ČR: LiborV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit se k odběru

error: Obsah je chráněn !!